Promosyon Nedir ?

Promosyonları Kullanan Müşteriler Markalara Daha Çok Bağlanıyor

Markaların müşterileri memnun etmek için ve marka bilinirliğini arttırmak için kullandığı reklam yöntemlerinden biri olan promosyon psikolojik anlamda müşteriyi etkilediği için onların bağlılıklarını da arttırıyor. Günlük hayatta çok sık karşılaştığımız promosyon ürünleri markanın her yerde daha çok tanınmasını sağlarken bu reklamı, diğer reklam türlerine kıyasla daha uzun vadeli ve daha az maliyetli olarak yapıyor. Büyük markalar bile sadece müşteri memnuniyetini önemsediği için özel günlerde promosyonlar hediye edebiliyor.

Anahtarlıktan mouse pade, duvar saatinden takvime, kalemden ajandaya kadar ürün yelpazesi geniş olan promosyonlar için markanıza en uygun ürünü seçebilir ve müşterilerinize hediye edebilirsiniz.

Müşteriler Psikolojik Olarak Etkileniyor

Müşterilerin psikolojik olarak promosyon ürünlerinden etkilenmesinin altında sürekli markayı görmesi yatıyor. Çünkü promosyon özellikle sürekli göz önünde olan ürünlerden seçildiği için bunu her gün gören müşteri sizin markanızı da benimsemiş oluyor. Bu nedenle sizin sektörünüzle alakalı bir hizmete ya da ürüne ihtiyaç duyduğu zaman da ilk olarak sizi arıyor.

Minnet etme duygusu da müşteriler için son derece önemli. Kendisine hediye veren markaya karşı sempati duyan müşteriler minnet de duyduğu için hizmet almak için markayı tercih ediyor. Böylece promosyon dağıtarak aslında rakiplerinizin daha çok önüne geçmiş oluyor ve bilinilirliğinizi de arttırmış oluyorsunuz.

Promosyonların Sektörle Uyumlu ve Kaliteli Olması Önemli

Promosyon seçiminde markaların dikkat etmesi gereken bazı önemli detaylar vardır. Bunlardan biri de sektörle uyumlu olmasıdır. Yani bilişim sektöründe yer alan bir markanız varsa hedef kitlenize uygun promosyon dağıtmanız gerekir. Bunlar flash bellekler, mouse padler, telefon kılıfları ve benzeri ürünler olabilir. Çünkü bu ürünler müşterilerinizin ilgisini daha çok çekecektir. Bir diğer dikkat etmeniz gereken konu da promosyon ürünlerin kaliteli olmasıdır. Unutulmamalıdır ki promosyonlar da markayı temsil ettiği için kaliteli ve şık durmalıdır. Kalitesiz ve şık olmayan promosyonlar tam tersi bir etki yaratarak müşterinin markaya olan güvenini sarsabilir ve hizmet alırken sorgulamasına neden olabilir. Bu nedenle markanız için promosyon yaptırırken firma seçimine titiz olmanız son derece önemlidir.